Oude baksteen, modern aluminium & hangende tuinen
Niet ver van Modena, centraal in het Noord-Italiaanse Formigine, staat het onlangs gerenoveerde gebouw ”Ex Officine Tosi”. Dit project bewijst dat een vervallen bestuursgebouw met succes kan worden verbouwd tot een futureproof woon- en handelspand. Het ontwerp is van het architectenbureau Ambientevario. Ze gingen voor een helder concept dat verleden en toekomst met elkaar verbindt.
Een spannende combinatie van baksteen en metaal
Vooral de combinatie van baksteen en metaal springt in het oog. ”Wij wilden zowel het verleden als de toekomst van deze plek laten zien en beide aspecten in het ontwerp uitspelen”, legt architect Duccio Randazzo uit. Waar ze bewust nieuwe elementen invoegden, kozen de architecten voor PREFALZ in P.10 hazelnootbruin.
”PREFALZ is een licht en flexibel materiaal”, benadrukt Randazzo. ”We wisten dus dat het voldoet aan alle eisen die aan een dergelijke bouwkundige aanpassing gesteld worden.” De duidelijke lijnen van het hazelnootbruine dak zorgen voor een elegant contrast met de historische bakstenen gevels. Zonder zich op te dringen zorgt het voor een bewuste breuk die het nieuwe zichtbaar maakt.

Een toekomstbestendige constructie
De stabiliteit van het bestaande gebouw was niet perfect, waardoor een nieuwe dragende constructie noodzakelijk bleek. Achter de behouden bakstenen gevel werd een nieuw muurwerk gebouwd, dat met de originele plafonds verbonden en met gewapend beton aangevuld werd. De nieuwe zolderverdieping, waarvoor kruislaaghout gebruikt werd, rust op deze hybride constructie. De dakbedekking bestaat uit PREFALZ in P.10 hazelnootbruin met standaard paneelbreedte over de gehele lengte van 19 meter. Donkere stalen boorden aan de ramen en een stalen pergola die als zonwering gebruikt wordt, doen het contrast van het dak met de lichte muren nog sterker uitkomen.

Met buitengewone precisie
De Italiaanse firma GAL s.r.l. onder leiding van Fausto Comastri en Andrea Pasqualini stond in voor de uitvoering. Drie vakmannen werkten vier weken lang met buitengewone precisie om het dak van 175 vierkante meter te realiseren. De ramen met voorgefabriceerde dakkapelbekleding werden uiterst nauwkeurig in het dakoppervlak geïntegreerd, de aansluitingen deels tot op de millimeter nauwkeurig vervaardigd. Binnenliggende goten aan de lange zijden zorgen voor de afwatering. Daarbij hechtten de ontwerpers er grote waarde aan dat de felsnaden zonder zichtbare onderbrekingen over de goten en verder naar de gevel doorlopen.

Klimaatregulerende, hangende tuinen
Een bijzondere blikvanger zijn de hangende tuinen aan de zuidgevel. Ze passen helemaal bij de duurzame architectuur die Ambientevario voor ogen heeft. Het groen steelt de show, maar dient vooral als actieve klimaatbuffer. De planten reguleren het microklimaat, reduceren hitte en zorgen voor een aangename woonomgeving, niet alleen bij de oplevering, maar ook in de komende decennia.

Beelden downloaden
Materiaal: PREFALZ in P.10 hazelnootbruin
Hier kunt u nog meer foto's downloaden.
Fotocredit: PREFA / Croce & Wir