Kleur, functie & gemeenschap: Van B in München
In de Infanteriestraße in München werd Van B gerealiseerd. Dit woongebouw is een knap staaltje architectuur en techniek. Het Nederlandse architectenbureau UNStudio stond in voor het ontwerp en de projectontwikkelaar Bauwerk voor de uitvoering. Het gebouw ziet er prachtig uit en biedt een hoge levenskwaliteit aan de bewoners.
Gemeenschap vormgeven en stimuleren
Van B telt in totaal 142 woningen: appartementen en penthouses met oppervlaktes tussen 33 en 168 vierkante meter. Vanaf de binnenplaats zijn meerdere wooneenheden rechtstreeks toegankelijk, huizen met een eigen adres en een terras aan de binnenplaats. In totaal werden er dertien penthouses gerealiseerd, waarvan er tien door bekende ontwerpers werden vormgegeven. Het concept ”natural community building” lag aan de basis van het architecturale idee achter het woongebouw. Het moet de gemeenschap stimuleren en tegelijk verschillende manieren van leven onder één dak verenigen. Dit lukt door een passende gebouwstructuur en de planning van ruimtes waarvan het gebruik flexibel is. Verder beschikken de bewoners over gemeenschappelijke vertrekken op de begane grond om te werken, te ontspannen en te verpozen. Heel geliefd is ook het bijzonder fraaie daklandschap.

Opvallende gevel wordt ontmoetingsruimte
Een blikvanger is de gevel met zijn schuin geplaatste, boven elkaar gestapelde erkers. De uitstekende erkers zijn bekleed met voorgehangen platen van glasvezelbeton. Het kleurenpalet wordt gedomineerd door een wisselspel van koper-oranje, een lichte zalmkleur en warm betongrijs. Een gevel moet voor interactie zorgen, voor ”zien en gezien worden”, zoals projectleider Sven Disser van Bauwerk het beschrijft. Dat is bij dit project helemaal de bedoeling. De gevel met de uitstekende erkers, de grote glaspartijen en de balkons wordt een ontmoetingsruimte voor de bewoners. Zo vormt de grens van het gebouw een uitnodiging tot interactie.

Het aluminium dak als verbindend element
Bepalend voor het hele project is het dak. Het gebouw kreeg een dakbedekking van PREFALZ in de speciale kleur IGP oranje HDP. De kleur van alle andere onderdelen van het project Van B zijn op de kleur van het dak afgestemd. Het oranje komt terug in het gelakte staal, het gepoedercoate plaatstaal en de raamkozijnen. Zo werd het aluminium dak het verbindende element in het architecturale totaalconcept.

Technische uitdagingen en precisie
De dakwerken werden uitgevoerd door de Schwaben Dachdeckerei onder leiding van Bekim Shala. ”Ik ben dak- en metaalspecialist geworden, omdat de technische uitdagingen en de vereiste precisie bij dakwerken me mateloos fascineerden”, vertelt Shala gepassioneerd over zijn beroepskeuze. Samen met zijn team was hij verantwoordelijk voor de planning en uitvoering van de volledige dakbekleding. De aansluitingen aan dakramen en de vele dakluiken waren niet te onderschatten.
Het project vereiste een precieze aanpassing van het materiaal aan de bijzondere vorm van het dak. In totaal werkte een team van zes mensen meer dan drie maanden aan de plaatsing van enkele duizenden vierkante meter aluminium. Voor Shala waren de lange levensduur en de eigentijdse look van PREFALZ doorslaggevend. ”De technische kant van de zaak krijgt echter altijd voorrang. Een dak moet in de eerste plaats stevig zijn en lang meegaan. Als het er dan ook nog mooi uitziet, dan is dat uiteraard meegenomen”, meent Shala.

Download afbeeldingen
Materiaal: PREFALZ in de speciale kleur IGP oranje HDP
Hier kunt u foto's downloaden.
Fotocredit: PREFA / Croce & Wir